Jump to Main ContentJump to Primary Navigation
leicestertigers.comRugby ExplainedConference & EventsContact UsHolland & Barrett
Rugby News

Academy players play in International Series

England U18s have named Leicester Tigers academy forwards James Whitcombe and George Martin in their team to play South Africa Schools on Saturday.

Wales U18s, meanwhile, have named Tigers academy fly-half Sam Costelow, who scored a try against England in Wales’ 26-20 victory last time out, on the bench as they take on undefeated France in their final fixture in Cape Town on Saturday (11:15 BST, S4C live stream).

It is one of 13 changes made by Wales head coach Chris Horsman, and he said: “While France tomorrow is going to be a huge opportunity for us, it's not about beating France: it's about this group of players understanding how you go about beating a team like France.”

Prop Whitcombe and lock Martin return to the England line-up after starting the opening game against France, as coaches Steve Bates and Jim Mallinder make eight changes for the game in Cape Town.

Bates said: “Any international fixture is always special, but to play South Africa in South Africa will be a proud moment for these players who will play with a huge amount of passion.”

England U18s
15 Louis Lynagh - Harlequins (Hampton School)
14 Jack Bates - Bristol Bears (SGS Filton)
13 Lennox Anyanwu - Harlequins (Christ's Hospital)
12 Josh Hallett - Saracens (New Hall School)
11 Tom Roebuck - Sale Sharks (Wirral Grammar)
10 George Barton - Gloucester Rugby (Dean Close School)
9 Raffi Quirke - Sale Sharks (St Ambrose College)
1 James Whitcombe - Leicester Tigers (Woodhouse Grove)
2 Alfie Barbeary - Wasps (Bloxham School)
3 Harvey Beaton - Saracens (Sutton Valence)
4 George Hammond - Harlequins (Whitgift School)
5 George Martin - Leicester Tigers (Brooksby Melton College)
6 Harry Dugmore - Harlequins (Whitgift School)
7 Fin Rossiter - London Irish (Wellington College)
8 Jack Clement - Gloucester Rugby (Cheltenham College)

Replacements
16 Sam Riley - Harlequins (St George's Weybridge)
17 Rowan Mullis - Gloucester Rugby (Hartpury College)
18 Jack Hughes - Northampton Saints (Uppingham School)
19 Chunya Munga - London Irish (Leighton Park School)
20 Archie Smeaton - Yorkshire Carnegie (Hymers College)
21 Callum Pascoe - Northampton Saints (Millfield School)
22 Tom Curtis - Sale Sharks (Sedbergh School)
23 Phil Cokanasiga - London Irish (St Pauls College)
24 Josh Gillespie - Northampton Saints (Millfield School)
25 Will Haydon-Wood - Newcastle Falcons (Sedbergh School)

Wales U18s
15 Harri Doel (Coleg Sir Gar/Scarlets)
14 Ewan Rosser (Coleg Gwent/Dragons)
13 Joe Roberts (Coleg Sir Gar/Scarlets)
12 Osian Knott (Coleg Sir Gar/Scarlets)
11 Morgan Richards (Newport High/Dragons)
10 Evan Lloyd (Coleg Gwent/Dragons)
9 Dan Babos (Dragons Academy/Dragons)
1 Garyn Phillips (Colege Gwent/Dragons)
2 Llew Phillips-Taylor (Coleg Sir Gar/Scarlets) 
3 Archie Griffin (Marlborough/Bath/Exiles)
4 Morgan French (Bromsgrove/Worcester/Exiles)
5 Teddy Williams (Glantaf/Cardiff Blues)
6 Rob Brookson (c) (Coleg Gwent/Dragons)
7 Oliver White (Llandovery College)
8 Carwyn Tuipulotu (Sedburgh/Scarlets)

Replacements
16 Cameron Lewis (Coleg Sir Gar/Ospreys)
17 Luke Yendle (Newport High/Dragons)
18 Ben Warren (Coleg y Cymoedd/Cardiff Blues)
19 Callum Williams (Maes y Gwendraeth/Scarlets)
20 Jac Morgan (Coleg Sir Gar/Scarlets)
21 Jac Price (Coleg Sir Gar/Scarlets)
22 Ioan Davies (Coleg y Cymoedd/Cardiff Blues)
23 Ellis Bevan (Bryanston/Exiles)
24 Sam Costelow (Oakham/Leicester Tigers/Exiles)
25 Ioan Lloyd (Clifton/Bristol/Exiles)
26 Louis Rees-Zammit (Hartpury/Gloucester/Exiles)
27 Aneurin Owen (Ysgol Gwynllyw/Dragons)