Jump to Main ContentJump to Primary Navigation
leicestertigers.comRugby ExplainedConference & EventsContact UsHolland & Barrett
Rugby News

Seven Tigers cubs called up to England U18 squad

Seven players from the Leicester Tigers Academy have been named for England’s first Under-18s development camp of the season.

England U18s’ season started with the three-game tour of South Africa, in which the side played three matches in the U18 International Series.

The development squad includes 21 of the group that took on Argentina, France and South Africa in August – including forwards Archie Vanes, Kit Smith and Emeka Ilione – who also captained the side in their final fixture.

Tigers are the best-represented club among the squad, with additional call ups for Jack Rowntree, Rob Hardwick and Ben Muncaster in the forwards, alongside first-year full-back Oliver Smith.

The camp takes place at Bisham Abbey National Sports centre between October 28 and 31 and is seen as vital preparation ahead of the international U18s season.

Forwards
Phil Brantingham – Newcastle Falcons (RGS Newcastle)
Jack Rowntree – Leicester Tigers (Leicester Grammar School)
Drew Thompson – Newcastle Falcons (Gosforth Academy)
John Stewart – Bath Rugby (Beechen Cliff School)
Archie Vanes – Leicester Tigers (Brooksby Melton College)
Ethan Caine – Sale Sharks (Kirkham Grammar Schhol)
Fin Baxter – Harlequins (Wellington College)
Robin Hardwick – Leicester Tigers (Rugby School)
Harry Wilkinson – Exeter Chiefs (Exeter College)
Ewan Richards – Bath Rugby (Millfield School)
Charlie Rice – Bristol Bears (SGS Filton)      
Freddie Thomas – Gloucester Rugby (Dean Close School)
Ewan Murphy – Sale Sharks (Lymm High School)
Arthur Clark – Gloucester Rugby (Hartpury College)
Emeka Ilione – Leicester Tigers (Rugby School)
Ethan Staddon – Bath Rugby (Beechen Cliff School)
Daniel Eckersley – Wasps (Bloxham School)
Harry Taylor – Gloucester Rugby (Clifton College)
Toby Knight – Saracens (Berkhamsted School)
Kit Smith – Leicester Tigers (Oakham School)
Will Trenholm – Harlequins (Cranleigh School)
Ben Muncaster – Leicester Tigers (Rugby School)

Backs
Sam Bryan – Saracens (Felsted School)
Matty Jones – Gloucester Rugby (Dean Close School)
Tom Cairns – Exeter Chiefs (Exeter College)
Charlie Atkinson – Wasps (Abingdon School)
Orlando Bailey – Bath Rugby (Beechen Cliff School)
Finlay Smith – Worcester Warriors (Warwick School)
Chay Mullins – Bristol Bears (SGS Filton)     
Brandon Jackson – Saracens (Sutton Valence School)
Oscar Beard – Harlequins (Cranleigh School)
Ethan Grayson – Northampton Saints (Northampton School for Boys)
Louis Hillman-Cooper – Gloucester Rugby (Cheltenham College)
Will Joseph – London Irish (Millfield School)
Joe Bedlow – Sale Sharks (Myerscough College)
Archie Hill – Exeter Chiefs (Exeter College)
Matthew Ward – Newcastle Falcons (Gosforth Academy)
Deago Bailey – Bristol Bears (SGS Filton)    
Oliver Melville – Sale Sharks (Sedbergh School)
Ollie Smith – Leicester Tigers (Denstone College)